IC: voltage reference source; 4.096V; ±2%; SOT23-3; reel,tape
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
REF2940AIDBZR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: REF2940AIDBZR
Spetsifikatsioon tootele IC: voltage reference source; 4.096V; ±2%; SOT23-3; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Type of integrated circuit | voltage reference source |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Tolerance | ±2% |
| Kind of package | reel, tape |
| Quantity in package | 3000 |
| Maximum output current | 25mA |
| Reference voltage | 4.096V |