ROCKER SWITCH, SPST, RED, PANEL
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RR111C1000-116
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: RR111C1000-116
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER SWITCH, SPST, RED, PANEL
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...105°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 35mΩ |
| Terminal pitch | 7.1mm |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Body colour | black |
| Panel thickness | 750µm...3mm |
| Backlight colour | red |
| Illumination | LED, point |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 16A / 125V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | round |
| Button height | 5.5mm |
| Key button colour | transparent |
| Button marking | blank |