Switch: ROCKER; Pos: 3; SP3T; 16A/125VAC; Illumin: none; on panel
Kordarv:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Tootekood:
RR115C192S
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: RR115C192S
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: ROCKER; Pos: 3; SP3T; 16A/125VAC; Illumin: none; on panel
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...105°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 35mΩ |
| Terminal pitch | 7.1mm |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Body colour | black |
| Panel thickness | 750µm...3mm |
| Illumination | none |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| AC contacts rating @R | 16A / 125V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Button shape | round |
| Button height | 5.5mm |
| Key button colour | red |
| Button marking | I-O-II |