ROCKER SWITCH, DPDT, 15A, 125VAC, PANEL
Kordarv:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Tootekood:
RRA16C1100
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: RRA16C1100
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER SWITCH, DPDT, 15A, 125VAC, PANEL
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...105°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 35mΩ |
| Terminal pitch | 7mm |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Mounting hole diameter | Ø22mm |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DP3T |
| AC contacts rating @R | 10A / 125V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Button shape | round |
| Key button colour | black |
| Button marking | blank |