Diode: rectifying; SMD; 1kV; 1A; 500ns; Package: reel,tape; SMA
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RS1M
Tootja: ON SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: RS1M
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; SMD; 1kV; 1A; 500ns; Package: reel,tape; SMA
| Mounting | SMD |
| Case | SMA, DO214AC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Features of semiconductor devices | glass passivated, fast switching |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Power dissipation | 1.19W |
| Reverse recovery time | 500ns |
| Type of diode | rectifying |
| Capacitance | 10pF |