Relay: electromagnetic; DPST-NO; Ucoil: 24VDC; 35A; Series: RS35
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RS35-3022-25-1024
Tootja: RELPOL
Tootja tootekood: RS35-3022-25-1024
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; DPST-NO; Ucoil: 24VDC; 35A; Series: RS35
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Leads | connectors |
| Body dimensions | 40x25x49.2mm |
| Switched voltage | ≤ 24V DC, ≤ 440V AC |
| Coil resistance | 1.2kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPST-NO |
| DC contacts rating @R | 35A / 24V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| AC contacts rating @R | 35A / 250V AC |
| Contact current max. | 35A |
| Relay variant | power |
| Coil voltage max. | 48V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 18V DC |
| Coil power consumption | 480mW |
| Operate time | 30ms |
| Release time | 5ms |
| OEM number | 859170 |