Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 80A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RS80-3021-25-1012
Tootja: RELPOL
Tootja tootekood: RS80-3021-25-1012
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 80A
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 40x25x49.2mm |
| Current rating | 80A |
| Switched voltage | ≤ 440V AC |
| Coil resistance | 300Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact resistance | 50mΩ |
| Contact current max. | 80A |
| Relay variant | industrial |
| Coil voltage max. | 24V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 9V DC |
| Coil power consumption | 480mW |
| Operate time | 40ms |
| Release time | 5ms |