Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 12A; max.250VAC; socket
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RSB1A120JD
Tootja: SCHNEIDER ELECTRIC
Tootja tootekood: RSB1A120JD
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 12A; max.250VAC; socket
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi |
| Body dimensions | 29x15.7x12.5mm |
| Switched voltage | ≤ 250V AC, ≤ 250V DC |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 12A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 12A / 250V AC |
| Contact current max. | 12A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 450mW |