Power Relay, SPDT, 12 VDC, 16 A, RSB Series, Socket
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RSB1A160JD
Tootja: SCHNEIDER ELECTRIC
Tootja tootekood: RSB1A160JD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Relay, SPDT, 12 VDC, 16 A, RSB Series, Socket
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi |
| Terminal pitch | 5mm |
| Body dimensions | 29x15.7x12.5mm |
| Switched voltage | ≤ 250V AC, ≤ 250V DC |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 16A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 450mW |