Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 120VAC; 8A; max.250VAC; socket
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RSB2A080F7
Tootja: SCHNEIDER ELECTRIC
Tootja tootekood: RSB2A080F7
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 120VAC; 8A; max.250VAC; socket
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi |
| Terminal pitch | 5mm |
| Body dimensions | 29x15.7x12.5mm |
| Switched voltage | ≤ 250V AC, ≤ 250V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 8A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 0.75VA |