Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 6VDC; Icontacts max: 3A; PCB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RSM954-0111-85-1006
Tootja: RELPOL
Tootja tootekood: RSM954-0111-85-1006
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 6VDC; Icontacts max: 3A; PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -25...55°C |
| IP rating | IP67 |
| Contact material | Ag |
| Body dimensions | 15.4x10.4x11.4mm |
| Current rating | 3A |
| Switched voltage | ≤ 120V AC |
| Coil resistance | 100Ω |
| Rated coil voltage | 6V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 24V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 3A / 120V AC |
| Contact current max. | 3A |
| Relay variant | miniature |
| Coil voltage max. | 7.8V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 4.5V DC |
| Coil power consumption | 360mW |
| Operate time | 8ms |
| Release time | 4ms |