ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-ON; 3A/250VAC; red; neon lamp; 35mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RSSM101A2C2RD
Tootja:
Tootja tootekood: RSSM101A2C2RD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-ON; 3A/250VAC; red; neon lamp; 35mΩ
| Operating temperature | -30...80°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 35mΩ |
| Mounting hole diameter | 19.2x13mm |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 18.8x12.9x14.4mm |
| Backlight colour | red |
| Illumination | neon lamp |
| Shape | rectangular |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | red |
| Button marking | • |
| Height above panel | 5.8mm |