ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 6A/250VAC; red; neon lamp; 35mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RSSM2014C3RD
Tootja:
Tootja tootekood: RSSM2014C3RD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 6A/250VAC; red; neon lamp; 35mΩ
| Operating temperature | -30...80°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 35mΩ |
| Mounting hole diameter | 22x19.5mm |
| Body colour | black |
| Backlight colour | red |
| Illumination | neon lamp |
| Shape | rectangular |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | red |
| Button marking | O-I |