Microswitch TACT; Pos: 2; SMT; (ON)-OFF; Leads: for PCB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RT1105AF160Q
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: RT1105AF160Q
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; Pos: 2; SMT; (ON)-OFF; Leads: for PCB
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 4.5mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO x2 |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.57N |
| Actuator colour | red |
| Button shape | round |
| Button shape | round |
| Key button colour | red |