Relay: electromagnetic
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RT314024F
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: RT314024F
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for soldering |
| Number of pins | 8 |
| Contact material | AgNi |
| Body dimensions | 29x12.7x15.7mm |
| Current rating | 16A |
| Coil resistance | 1.44kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 400mW |
| Operate time | 8ms |
| Coil current | 16.7mA |