Encoding switch; HEX/BCD; Pos: 10; SMT; Rcont max: 100mΩ; 1250pcs.
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RTE1000G14
Tootja: C&K
Tootja tootekood: RTE1000G14
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoding switch; HEX/BCD; Pos: 10; SMT; Rcont max: 100mΩ; 1250pcs.
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Switches features | without knob |
| Kind of package | reel |
| Number of positions | 10 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 7.4x7.4x4.25mm |
| Quantity in package | 1250 |
| Min. insulation resistance | 10GΩ |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Stable positions number | 10 |
| Kind of encoding switch | HEX/BCD |