Encoding switch; Pos: 16; 0.1A/30VDC; THT; none; 2.54mm; -25÷85°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RTE1600V44
Tootja: C&K
Tootja tootekood: RTE1600V44
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoding switch; Pos: 16; 0.1A/30VDC; THT; none; 2.54mm; -25÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Kind of package | bag |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 16 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | bronze |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Mechanical durability | 20000cycles |
| Quantity in package | 150 |
| Number of terminals | 5 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 10GΩ |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Stable positions number | 16 |