Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil:24VDC; 16A/250VAC; 610O
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RTX3-1AT-C024
Tootja:
Tootja tootekood:
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil:24VDC; 16A/250VAC; 610O
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | W + AgSnO<sub>2</sub> |
| Terminal pitch | 2.52mm |
| Body dimensions | 29.1x16x12.7mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Switched voltage | ≤ 250V AC |
| Max surge current | 320A |
| Coil resistance | 610Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Relay variant | bistable, inrush, miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 18V DC |
| Coil power consumption | 950mW |
| Relay series | RTX |
| Relay features | two coils |