Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 220VAC; 10A/250VAC; 10A/30VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RU2S-A220
Tootja: IDEC
Tootja tootekood: RU2S-A220
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 220VAC; 10A/250VAC; 10A/30VDC
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -55...70°C |
| Number of pins | 8 |
| Series | RU |
| Contact material | Ag |
| Switched voltage | ≤ 125V DC, ≤ 250V AC |
| Rated voltage | 250V AC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Contact current max. | 10A |
| Relay variant | industrial |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil current | 4.2mA |