Relay: electromagnetic; 4PDT; Ucoil: 24VDC; 6A/250VAC; 6A/30VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
RU4S-D24
Tootja: IDEC
Tootja tootekood: RU4S-D24
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; 4PDT; Ucoil: 24VDC; 6A/250VAC; 6A/30VDC
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -55...70°C |
| Number of pins | 14 |
| Series | RU |
| Contact material | Ag/Au |
| Switched voltage | ≤ 125V DC, ≤ 250V AC |
| Rated voltage | 250V AC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | 4PDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Contact current max. | 6A |
| Relay variant | industrial |
| Type of relay | electromagnetic |