Diode: Schottky rectifying; THT; 40V; 1A; DO41; reel,tape; Ir: 10mA
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SB140-E3/73
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: SB140-E3/73
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; THT; 40V; 1A; DO41; reel,tape; Ir: 10mA
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 480mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10mA |