Diode: Schottky rectifying
Kordarv:
5.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
SB240TA-SMC
Tootja: SMC DIODE SOLUTIONS
Tootja tootekood: SB240TA
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 500µA |
| Capacitance | 170pF |