Switch: push-button; SPST; Leads: for soldering; Man.series: SB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SB4011NOM
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: SB4011NOM
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; SPST; Leads: for soldering; Man.series: SB
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø12.5mm |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 200MΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 2A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Button shape | round |