Small Signal Schottky Diode, Dual Series, 40 V, 120 mA, 1 V, 200 mA, 150 °C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SBAS40-04LT1G
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: SBAS40-04LT1G
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Small Signal Schottky Diode, Dual Series, 40 V, 120 mA, 1 V, 200 mA, 150 °C
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | double series |
| Number of pins | 3 |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 600mA |
| Load current | 0.12A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Power dissipation | 225mW |
| Type of diode | Schottky switching |
| Leakage current | 1µA |
| Capacitance | 5pF |
| Max operating temperature | 150°C |