Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SBR20U40CT-G
Tootja: DIODES INCORPORATED
Tootja tootekood: SBR20U40CT-G
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. load current | 20A |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Type of diode | rectifying |