Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SBR4060CTFP
Tootja: DIODES INCORPORATED
Tootja tootekood: SBR4060CTFP
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | ITO220AB |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. load current | 40A |
| Max. forward impulse current | 280A |
| Type of diode | rectifying |