Encoding switch; HEX/BCD; Pos: 16; SMT; Rcont max: 100mΩ; reel
Kordarv:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Tootekood:
SC-1010TB
Tootja: Nidec Copal Electronics
Tootja tootekood: SC-1010TB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoding switch; HEX/BCD; Pos: 16; SMT; Rcont max: 100mΩ; reel
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Switches features | without knob |
| Kind of package | reel |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 16 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Soldering temperature | 245°C / 3 s |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| DC contacts rating @R | 100mA / 5V DC |
| Stable positions number | 16 |
| Kind of encoding switch | HEX/BCD |