PMIC; DC/DC converter; Uoper: 0.7÷4.5V; Uout: 1.8÷5V; MLPD6; boost
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SC121ULTRT
Tootja: SEMTECH
Tootja tootekood: SC121ULTRT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uoper: 0.7÷4.5V; Uout: 1.8÷5V; MLPD6; boost
| Output current | 1.2A |
| Mounting | SMD |
| Case | MLPD6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 1.2MHz |
| Output voltage | 1.8...5V DC |
| Input voltage | 700mV...4.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |