Display: LED; 7-segment; 14.22mm; 0.56"; No.char: 1; green; cathode
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SC56-11GWA
Tootja: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Tootja tootekood: SC56-11GWA
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LED; 7-segment; 14.22mm; 0.56"; No.char: 1; green; cathode
| Mounting | THT |
| Colour | green |
| Row pitch | 15.24mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 19.05x12.7mm |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 1 |
| Luminosity | 3...10.5mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 14.22mm |
| Wavelength | 568nm |
| Digit height " | 0.56" |