Rotary Coded Switch, SD-1000, Through Hole, 16 Position, 5 VDC, Hexadecimal, 100 mA
Kordarv:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Tootekood:
SD-1010
Tootja: Nidec Copal Electronics
Tootja tootekood: SD-1010
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Rotary Coded Switch, SD-1000, Through Hole, 16 Position, 5 VDC, Hexadecimal, 100 mA
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Switches features | without knob |
| Kind of package | bulk |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 16 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Soldering temperature | 260°C / 5 s |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| DC contacts rating @R | 100mA / 5V DC |
| Stable positions number | 16 |
| Kind of encoding switch | HEX/BCD |