DIP SWITCH, SPST, 0.1A, 25VDC, SMD
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SD04H0SBR
Tootja: C&K
Tootja tootekood: SD04H0SBR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele DIP SWITCH, SPST, 0.1A, 25VDC, SMD
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Kind of package | reel, tape |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | beryllium copper |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 11.63x6.68x4.06mm |
| Mechanical durability | 2000cycles |
| Quantity in package | 1000 |
| Number of terminals | 8 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 2000cycles |
| Poles number | 4 |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 100mA / 25V DC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | rectangular |