Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 1A; 0805; reel,tape
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SD0805S040S1R0
Tootja: KYOCERA AVX
Tootja tootekood: SD0805S040S1R0
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 1A; 0805; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | 0805 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 10A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |