Diode: rectifying; THT; 1.6kV; 10A; Package: tube; TO220AC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SD1016
Tootja: SIRECTIFIER
Tootja tootekood: SD1016
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 1.6kV; 10A; Package: tube; TO220AC
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. forward impulse current | 125A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Type of diode | rectifying |
| Heatsink thickness | 640µm...1.39mm |