Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 0.5A; 1206; reel,tape
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SD1206S040S0R5
Tootja: KYOCERA AVX
Tootja tootekood: SD1206S040S0R5
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 0.5A; 1206; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | 1206 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 15A |
| Load current | 500mA |
| Max. forward voltage | 480mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |