Diode: rectifying; SMD; 600V; 5A; SMB; Ufmax: 1.2V; Ir: 9uA; reel,tape
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SD560BTR
Tootja: SMC DIODE SOLUTIONS
Tootja tootekood: SD560BTR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; SMD; 600V; 5A; SMB; Ufmax: 1.2V; Ir: 9uA; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 9µA |
| Capacitance | 50pF |