Diode: stud rectifying; 1.7kV; 1.75V; 60A; anode stud; DO203AB; M8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKN 60F17 M8 02641320
Tootja: SEMIKRON
Tootja tootekood: SKN 60F17 M8 02641320
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 1.7kV; 1.75V; 60A; anode stud; DO203AB; M8
| Mounting | screw type |
| Case | DO203AB |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Max. load current | 120A |
| Max. forward impulse current | 1.2kA |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 1.75V |
| Fastening thread | M8 |
| Type of diode | rectifying |