Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKN130/12S
Tootja: SEMIKRON DANFOSS
Tootja tootekood: SKN 130/12 W/SLEEVE 02620460
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AC, E14 |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 260A |
| Max. forward impulse current | 2kA |
| Load current | 130A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Fastening thread | M12x1,75 |
| Type of diode | rectifying |