Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKN130/16UNF3/8
Tootja: SEMIKRON DANFOSS
Tootja tootekood: SKN 130/16 UNF 3/8 02520714
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AC, E14 |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 260A |
| Max. forward impulse current | 2kA |
| Load current | 130A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Fastening thread | 3/8''-24UNF-2A |
| Type of diode | rectifying |