Diode: stud rectifying; 1.6kV; 1.2V; 2.5A; anode to stud; E5; M4
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKN2.5/16
Tootja: SEMIKRON DANFOSS
Tootja tootekood: SKN 2,5/16 02641600
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 1.6kV; 1.2V; 2.5A; anode to stud; E5; M4
| Mounting | screw type |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 5A |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 2.5A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Fastening thread | M4 |
| Type of diode | rectifying |