Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKN240/16UNFS
Tootja: SEMIKRON DANFOSS
Tootja tootekood: SKN 240/16 UNF W/SLEEVE 02633091
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AB |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 500A |
| Max. forward impulse current | 5kA |
| Load current | 240A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Fastening thread | 3/4''-16 UNF-2A |
| Type of diode | rectifying |