Diode: stud rectifying; 1600V; 1.55V; 25A; anode stud; DO203AA,E8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKN26/16
Tootja: SEMIKRON DANFOSS
Tootja tootekood: SKN 26/16 02149120
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 1600V; 1.55V; 25A; anode stud; DO203AA,E8
| Mounting | screw type |
| Case | DO203AA |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 40A |
| Load current | 25A |
| Max. forward voltage | 1.55V |
| Fastening thread | M6 |
| Type of diode | rectifying |