Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKNA402/50
Tootja: SEMIKRON DANFOSS
Tootja tootekood: SKNA 402/50 02632720
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 5kV |
| Max. load current | 700A |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode |
| Max. forward impulse current | 6.6kA |
| Load current | 400A |
| Max. forward voltage | 1.85V |
| Fastening thread | M24x1,5 |
| Type of diode | rectifying |