Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.005A/12VDC; SMT; 2.45N; 5mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKPGAAE010
Tootja: ALPS
Tootja tootekood: SKPGAAE010
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.005A/12VDC; SMT; 2.45N; 5mm
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...90°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Application | automotive |
| Body dimensions | 6.6x6.3x3.3mm |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 5mA / 12V DC |
| Contact resistance | 1kΩ |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.45N |
| Button shape | square |
| Button height | 5mm |