Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/16VDC; SMT; 2.45N; 6x5.9x5mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKPMAPE010
Tootja: ALPS
Tootja tootekood: SKPMAPE010
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/16VDC; SMT; 2.45N; 6x5.9x5mm
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 50mA / 16V DC |
| Switching method | (ON)-OFF |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.45N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 5mm |