Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; 2.6N; 6x3.5x3.5mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKQMAQE010
Tootja: ALPS
Tootja tootekood: SKQMAQE010
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; 2.6N; 6x3.5x3.5mm
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...90°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance | 500mΩ |
| Body dimensions | 6x3.5x3.5mm |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | (ON)-OFF |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.6N |
| Actuator colour | red |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 4.3mm |