Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; 980mN; 5mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
20000.0
Tootekood:
SKQMATE010
Tootja: ALPS
Tootja tootekood: SKQMATE010
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; 980mN; 5mm
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Application | automotive |
| Body dimensions | 6x3.5x3.5mm |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact resistance | 500mΩ |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 980mN |
| Actuator colour | black |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 5mm |