Diode: stud rectifying; 800V; 1.55V; 100A; cathode stud; DO205AC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKR 100/08 02235230
Tootja: SEMIKRON
Tootja tootekood: SKR 100/08 02235230
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 800V; 1.55V; 100A; cathode stud; DO205AC
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AC |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 200A |
| Max. forward impulse current | 1.5kA |
| Load current | 100A |
| Max. forward voltage | 1.55V |
| Fastening thread | M12 |
| Type of diode | rectifying |