Diode: stud rectifying; 1.5kV; 1.5V; 140A; cathode stud; E14; M12
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKR 141F15 02238660
Tootja: SEMIKRON
Tootja tootekood: SKR 141F15 02238660
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 1.5kV; 1.5V; 140A; cathode stud; E14; M12
| Mounting | screw type |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 1.5kV |
| Max. load current | 260A |
| Max. forward impulse current | 2.1kA |
| Load current | 140A |
| Max. forward voltage | 1.8V |
| Fastening thread | M12 |
| Type of diode | rectifying |