Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKR 70/12 UNF 02635920
Tootja: SEMIKRON
Tootja tootekood: SKR 70/12 UNF 02635920
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | E12 |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 150A |
| Max. forward impulse current | 1kA |
| Load current | 72A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Fastening thread | 1/4-28 UNF-2A |
| Type of diode | rectifying |