Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKR 71/12 M6 02624520
Tootja: SEMIKRON
Tootja tootekood: SKR 71/12 M6 02624520
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO203AB |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 150A |
| Max. forward impulse current | 1kA |
| Load current | 72A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Fastening thread | M6 |
| Type of diode | rectifying |